sobota, 28 listopada 2009

Uchwyt do płytek

Długi czas szukałem małego imadła, które stabilnie i wygodnie trzymałoby płytkę podczas montażu elementów.
Znalazłem idealne rozwiązanie w sieci -Uchwyt montażowy UM-3

Uchwyt wykonany bardzo starannie. Na początku aż dziwi prostota konstrukcji, jednak w tym przypadku jest ona wyłącznie zaletą. Tu chyba nie ma co popsuć.
A tak wygląda na biurku...


Modyfikacja stacji lutowniczej 937+

Urządzenie ma trzy przyciski na panelu przednim: regulacja temperatury do góry/do dołu i szybkie przełączanie na 200stC. Po włączeniu do sieci stacja grzeje się do predefiniowanych 200 stopni. Ustawienie ulubionej temperatury jest odrobinę uciążliwe -przytrzymując klawisz "góra" regulujemy temperaturę z prędkością ok. 10-15st/sekundę.
Niestety, cała kolba nagrzewa się dość mocno kiedy zostawimy ją w stojaku na dłużej. W jakimś stopniu pomaga "szybkie 200st", ale ponowne ustawienie temperatury do pracy wymaga sięgnięcia do stacji i poświęcenia cennych sekund:)

W środku stacja nie jest imponująca.












Dobrzy koledzy wskazali rozwiązanie problemu -triak! Procesor "zaświeca" diodą triaka na pinach 1-2 i w ten sposób odłącza lub załącza napięcie w grzałce kolby.











Wystarczy zrobić dodatkowe odcięcie nóżki 2 triaka (katoda) [zaznaczone na czerwono na zdjęciu]. Od tego momentu, po włączeniu stacji i ustawieniu ulubionej temperatury, kiedy przyjdzie odejść od stacji, wystarczy rozewrzeć przełącznik. Stacja cały czas pamięta zadaną wcześniej temperaturę. Wracając do pracy załączamy ponownie diodę a stacja zaczyna nagrzewać się do ustawionej wcześniej temperatury.



I gotowe! :) 



piątek, 27 listopada 2009

Juma TRX1

Na stronie http://www.nikkemedia.fi/juma-trx1/ prezentowana jest bardzo interesująca konstrukcja, oparta wyłącznie o elementy SMD! :)
Umożliwia pracę SSB i CW na 3.5MHz i 7MHz mocą 5W.

W paczce otrzymujemy:

Elementy DDS











Elementy płyty głównej















Elementy wzmacniacza w.cz.











Elementy klucza














Dodatkowe drobne elementy (śrubki, tulejki, przelączniki, przewody, gumowe nóżki do obudowy (sic!) i głośnik






















Aluminiową obudowę

Obciążenie 50 om

Na znanym portalu aukcyjnym można kupić rezystory 50om EMC (100W, 400GHz).














 



Niestety pochodzą z demontażu. W moim po prostu odpadła nóżka. Rozkruszyłem więc część obudowy ceramicznej i podpiąłem się bezpośrednio pod końcówkę nóżki zatopioną w obudowie. Rezystor zamocowałem na radiatorze procesora.

















Pomiary wyszły obiecująco!
















Teraz czas na ekranującą obudowę. Powstała z blachy pozyskanej ze starego monitora. Łatwo się tnie, pięknie się lutuje.














Po wyrównaniu papierem ściernym (800 i 2000) pomalowałem.
Przygotowałem również łebki śrub aby nie odznaczały się na czarnym tle. Aby nie zalepić gwintu, zakleiłem go taśmą malarską.




I gotowe! :)